Blog

Zajímá vás nějaké téma ohledně přírodního barvení vlasů nebo péče, a nic jste zde o něm nenašli?
Máte nějaký námět, který by mohl být zajímavý z pohledu kadeřnice?
Napište mi, můžu se pokusit jej zpracovat...

podpis_2

nepovedené barvení vlasů - příliš tmavé

vlasy



Co s tím?

Jen pro pořádek – jde o rostlinné barvení.
Chemické barvy v kadeřnictví vůbec nepoužíváme, takže o nich řeč nebude. Barvy, o kterých budu dále psát, jsou čistě rostlinné. Někdy se jim také říká hennové, nebo obecně přírodní barvy na vlasy.

V posledních asi dvou týdnech se mi sešly hned tři případy takového nepovedeného domácího barvení vlasů. U všech šlo o to, že barva vyšla tmavší, než měla. A jelikož se jedná o poměrně častý případ, něco málo jsem k tomu sepsala.

Asi vás nepotěším, ale když vyjde přírodní barva na vlasy tmavší, než jste chtěli, je to spíš ten horší případ (příliš světlou barvu opravíte raz dva).
Ale beznadějné to není :)

Otázka většinou zní takto: Jakou barvu mám použít na opravu, abych to přírodně zesvětlila?     

To bohužel není tak jednoduché.
Přírodně zesvětlovat nejde vůbec, můžete se ale pokusit urychlit vymývání barvy. Na to se dá použít taková „kyselá kaše“ namíchaná z práškového vitamínu C nebo kyseliny citronové a třeba šamponu nebo Cassie. Po umytí se to nechá 10-20 min na vlasech a pak se vše vypláchne. Výsledek stoprocentně zaručený není, ale nic tím nezkazíte. Taky pomůže vlasy častěji umývat a hodně chodit na sluníčko (experimentujte v létě 🌞).

Čím naopak můžete zkazit hodně je to, když začnete na internetu hledat rady (a najdete jich milion!), kterou barvou to opravit.

Teď je totiž nejdůležitější jedna věc, která je ale zároveň velice těžká. Nesmíte na to totiž dávat ŽÁDNOU DALŠÍ BARVU.

To je naprosto zásadní. Proč?

Každá barva, i ta nejsvětlejší, nebo i bezbarvá Cassia, na té vaší tmavé vytvoří další vrstvu, která tam všechno zafixuje. A to nechcete.

Vím, že je velice těžké jen čekat, až to trochu vybledne, ale věřte mi - v tuhle chvíli je to to nejlepší, co můžete udělat. Teda neudělat 😉

Opravdu vydržte, máte tam (doufám) jen jednu vrstvu, takže půjde celkem rychle dolů. Čekat, čekat, čekat, čas si krátit častým mytím vlasů – aspoň měsíc. Pak teprve můžete začít odstín jemně korigovat.

Pokud mají vlasy i po měsíci nádech do fialkova nebo zelenkava, nebo je to stále o dost tmavší, můžete si namíchat světloučce měděnou – trochu to barevně zneutralizujete. Když to vypadá jakž takž, pokračujte jen v barvení odrostu stejnou barvou jako předtím. Do délek ještě nějaký čas nic nedávejte, nebo používejte jen bezbarvou cassii.

Chce to trochu (no dobře, hodně) trpělivosti, vybledne to.

Jak se nežádoucímu odstínu příště vyhnout?

Důkladně pročítejte popisky. My třeba máme u každé barvy popsané, jak bude vypadat na různých typech (barvách) vlasů. Hledejte informace z více zdrojů. Pokud čerpáte ze zkušenosti někoho jiného tak se ujistěte, že má podobnou tmavost/odstín vlasů jako vy. Stejná barva bude na různých vlasech vypadat úplně jinak. Neřiďte se názvem barvy - málokdy odpovídá skutečnosti.
A až příště zatoužíte po nové barvě, zkuste ji nejdřív buď použít jen na jednom prameni vlasů, nebo ji postupně začněte přimíchávat do barvy, kterou aktuálně používáte. Začněte třeba s 1/4 nebo i méně a přidávejte postupně. Můžete se tak vyhnout nemilému překvapení.

Nebo k nám přijeďte na workshop, napište, poraďte se...jsem tu pro vás.

 

Vedlejší účinky přírodního barvení vlasů

Že barvy barví dá rozum.

Ale že mají vedlejší účinky? Cože?

Nebojte. Jsou sice vedlejší, ale zato pozitivní.

 

Začnu tím, co to jsou přírodní barvy na vlasy a jak fungují.

Zjednodušeně řečeno, na přírodní barvení vlasů se používají jemně namleté rostliny nebo části rostlin, obsahující barvivo. Jak takovou čistě přírodní barvu poznáte, píšu tady.

Nejznámější je Henna – Lawsonia Inermis.  Poskytuje výrazně oranžové barvivo Lawson, které se velice dobře váže na keratin. Používá se mnoho dalších rostlin, žádná ale už nedává tak výraznou barvu v kombinaci se schopností navázat se na vlas. Takových je v přírodě poskrovnu, proto je henna tak rozšířená.

I tak jde namíchat spousta odstínů - přes světlounkou studenou blond, zlatou, zlato-měděnou, měděno-červenou, studenější i teplejší odstíny hnědé, až k téměř černé.

Ne všech barev jde dosáhnout na všech vlasech, ale o tom JINDE.

Co mají tyto barvy víceméně společné je to, jak působí na vlasy a vlasovou pokožku.
Řada těchto rostlin umí nejen barvit, ale jsou i léčivkami, tradičně používanými hlavně v ayurvédské medicíně.

 Používá se jich velké množství, k nejznámějším patří třeba tyto:

  • Neem (Azadirachta Indica): léčí kožní infekce způsobené bakteriemi, má silné protiplísňové účinky
  • Shikakai ( Acacia Concinna):hydratuje, zklidňuje pokožku, působí protizánětlivě, stimuluje růst vlasů
  • Ořech (Juglans Regia) omezuje maštění vlasů
  • Amla (Emblica Officinalis): silný antioxidant, obsahuje mnoho minerálních látek, třísloviny, vit. C - uhlazuje povrch vlasu, dodává lesk
  • Pískavice (Trigonella Foenum-Graecum ): omezuje vypadávání vlasů, podporuje jejich růst

A tak by se dalo pokračovat, používají se jich desítky.

Byliny během barvení ovlivňují nejenom stav vlasů, ale také vlasové pokožky, která je pro růst zdravých vlasů zásadní.

Po každém barvení se na čas omezuje nadměrné maštění, vypadávání vlasů, tvorba nových lupů a svědění. Jemným peelingovým efektem se odstraní odumřelé buňky, pokožka je dokonale vyčištěná a hydratovaná. Podpoří se rychlejší růst nových vlasů.

Barvení vám tedy může pomoct řešit problémy s lupy, kožními infekcemi, dokonce s hojením ekzémů ve vlasech. Podle našich zkušeností z kadeřnictví dělá barvení dobře i lupénkářům, a nebývá dráždivé ani při masivním výskytu ve vlasech. Několik takových zákaznic barvíme pravidelně, a to i při akutních potížích - pokud to mají zkonzultované s lékařem.

Každé barvení je tak zároveň výživnou maskou na vlasy i skalp.

 Občas se dočtete, že rostlinné barvy vlas potáhnou neprodyšným filmem a dusí ho. Ve skutečnosti rostlinná barviva něco takového nedokážou. Je to taková blbost, že si zaslouží vlastní článek. Takže o tom podrobněji příště.

Rostlinná barviva se navazují na povrch vlasového vlákna, ale nevytváří neprodyšný film. Vlasy jsou stále schopny „dýchat“ a absorbovat vlhkost z okolí.

Samotná henna obsahuje třísloviny (taniny), které mají adstringentní vlastnosti. Spolu např. s amlou, která má kyselou reakci, způsobují uzavření šupinek na povrchu vlasu, který tím získá lesk, je lépe chráněn před negativními vlivy prostředí, jako je UV záření, znečištění nebo chemikálie.

Toto vše ve výsledku způsobuje posílení vlasu. Nejvíce je to znát na těch jemných nebo chemicky poničených. Na omak cítíte že jsou pevnější, vyhlazené, snižuje se křehkost a lámavost. Tento efekt přetrvává po několik týdnů.

Stejně tak objem, což je další benefit, který nejvíc pocítí majitelky jemného chmýří.

Lesk je nejvýraznější u zlatých a měděných tónů, u tmavých barev efekt tak výrazný není.

 Naše zkušenosti z kadeřnictví

Přejít na přírodní barvu jsme pomohli stovkám zákaznic. A přestože jsou každé vlasy jiné, má tento proces některé společné rysy.

  • Už po prvním barvení získají vlasy hedvábný lesk, zároveň objem a větší pevnost. 
  • S každým barvením je to lepší a lepší.
  • Po několika měsících jsou vlasy jako vyměněné, ale rozdíl mezi chemicky barvenou a zdravou částí je trochu znát až do doby, než všechno úplně odroste a ostříhá se.

 Alergie

Alergické reakce na přírodní barvy jsou spíš vzácné, ale stát se to může. Častější je, že po barvení trochu svědí hlava, což ale bývá způsobené nedostatečným vypláchnutím barvy v kombinaci s vysoce citlivou kůží. Pomoc je jednoduchá – stačí barvu lehce vymýt jemným šamponem. Za ty roky, co u nás barvíme přírodně se nám stalo jen 2x, že došlo ke skutečné alergické reakci a zákaznice nemohla v barvení pokračovat.

Někde se můžete dočíst, že se vlasy uzdravují, což ale já sama nerada používám, protože v pravém slova smyslu k tomu nedochází.

K úplnému uzdravení vlasů dojde až tehdy, když chemické poškození zcela odroste.

Stav vlasů se ale prokazatelně zlepšuje, barvy jsou taková „hojivá náplast“, která zpříjemňuje odrůstání chemické barvy.

A když máte vlasy zdravé, tak je fajn vědět, že si můžete dopřát malou změnu barvy a ještě jim udělat dobře.

Tak co, jdete do toho?

Chci pomoct s výběrem barvy.

podpis_2

 

 

V kondici s kondicionérem

kondicionér v kadeřnictví

JAK SPRÁVNĚ POUŽÍVAT KONDICIONÉR

Pro začátek vás uklidním – na používání kondicionéru toho nejde moc zkazit. Jde spíš o to, zacházet s ním tak, abyste z něj měli maximální užitek.

A ještě jedna věc, kterou od jiných kadeřníků asi neuslyšíte - kondicionér není nutný.
Nevěřte všem těm internetovým vlasovým guru a mágům a jánevímjak si ještě říkají, že musíte tak nebo onak, ale rozhodně musíte, bez něj nesmíte.
Není to pravda.

To ale neznamená, že je kondicionér zbytečný.

Je to jako s mnoha jinými věcmi – jeden se bez něj obejde, druhý ne.

CO A JAK DĚLÁ

Kondicionéry jsou přípravky, které mají v popisu práce usnadnit péči o vlasy – aby se lépe česaly, více leskly, byly hebké na dotek, nepoletovaly. Dělají to tak, že ovlivňují elektrický náboj na povrchu vlasů, takže ty se staticky nenabíjí. Také mohou vytvářet film, který vyhladí drobné šupinky a vlas má celistvější povrch.

CO ZNAMENÁ NÁZEV

Název je odvozený z latinského CONDICIÓ – stav. Má tedy za úkol minimálně zachovat dobrý stav vlasů, ideálně ho ještě vylepšit.

Z ČEHO SE VYRÁBÍ

Velice zjednodušeně tvoří základ olej, voda a emulgátor. Dále látky, které hydratují, regenerují, a mění napětí.

V přírodě nic takto komplexního samo o sobě ale neexistuje.
Takže veškeré suroviny pro výrobu jsou sice přírodního původu (většinou jde o oleje či jejich složky), ale chemicky poupravené. Jen tak mohou získat potřebné vlastnosti.
Neděste se toho slova chemicky, chemie není sama o sobě zlá – i pouhá destilace éterického olejíčku je chemie.

KTERÉ VLASY HO POTŘEBUJÍ?

  • všechny dlouhé
    i ty ukázkově zdravé a udržované by se bez něj špatně česaly. V koncích ztrácí na síle i kvalitě, třepí se, zamotávají do sebe. Nešetrné rozčesávání by je dále poškozovalo
  • Jemné, středně dlouhé vlasy
    i když jsou nepoškozené chemickým barvením, musí se s nimi opatrně, a to kondicionér umožní
  • všechny silné, suché, krepaté, více vlnité a kudrnaté
    které se po umytí špatně rozčesávají

KDO SE BEZ NĚJ NEOBEJDE

Hlavně ten, kdo z gruntu mění, co mu příroda nadělila - chemicky si barví nebo odbarvuje vlasy. Teď se nebudu rozepisovat, co chemická barva s vlasy dělá, o tom jindy, ale výsledek je ten, že jsou sušší, křehčí, s narušeným povrchem. A bez kondicionéru se neobejdou.

KTERÉ VLASY HO NEPOTŘEBUJÍ?

  • krátké
  • středně dlouhé, zdravé
  • silné, hladké

Ale je to silně individuální, a rozhodně to neplatí absolutně. Existuje spousta výjimek.

DRUHY KONDICIONÉRŮ

Můžete si pořídit různé druhy, na výběr je dnes v přírodní kosmetice velké množství. Záleží na tom, co od něj očekáváte, jaké formě dáváte přednost nebo na co jste zvyklí.

Tuhé

Nevýhody

  • hůře se nanáší – s tuhým kouskem je potřeba déle přejíždět po vlasech, aby se dostal všude. To může být problém hlavně u dlouhých a hustých vlasů.

Výhody

  • nejekologičtější varianta
  • nepotřebují plastový obal
  • neobsahují vodu
  • není nutný konzervant
  • vydrží velice dlouho
  • snadno se použijí jen na určitou partii vlasů
  • vhodné i pro velmi velmi jemné vlasy

Tekuté

Nevýhody

  • bytelný obal (plast nebo sklo + uzávěr)
  • snadno použijete větší množství než je nezbytné
  • zanechají větší stopu při přepravě (vozí se voda)

Výhody

  • dobře se s nimi pracuje, není problém je rychle nanést na celé vlasy
  • dokážou se lépe „vsáknout“ do vlasů, takže mohou mít vyšší účinnost
  • jdou použít i na fixaci přírodních barev

Bezoplachové (Leave-in)

Nevýhody

  • obal (plast nebo sklo + uzávěr)
  • stopa během přepravy

Výhody

  • rychlé a pohodlné použití
  • dají se nanášet postupně (nastříkat jen trochu a přidávat podle potřeby)
  • nemusí se oplachovat – spotřebujete méně vody
  • v případě potřeby se dají použít i na suché vlasy mezi mytím 

JAK JE POUŽÍVAT

Není to žádná věda – zvládne to i malé děcko. A jestli ho používáte trochu jinak, než tady radím a vyhovuje vám to, proč ne…

Způsobů je vícero:

Tekuté

  • nanesete na suché nebo mírně navlhčené vlasy, nechte cca 20 minut, poté umyjete šamponem – v tomto případě ho využijete na maximum, protože se do vlasů hezky vsákne, a přebytek se pak vymyje.
  • po umytí šamponem ho dáte do středních délek a do konců, necháte minutku a důkladně vypláchnete. Asi nejběžnější způsob.

Tuhé

  • Vezmete do ruky, chvíli s nimi přejíždíte po umytých vlasech, od středních délek ke koncům, a poté důkladně vypláchnete

Bezoplachové

  • nastříkáte po umytí na vlasy, a je to

Ještě bych chtěla upozornit na pár situací, kdy je potřeba kondicionéru věnovat trochu víc pozornosti.

  • U velmi jemných a jemných vlasů. Tady se bez něj asi neobejdete, ale zároveň je potřeba ho používat opravdu jen velmi málo, a dávat ho jen do konců. Jinak budou vlasy zplihlé. Bohužel platí rovnice, že čím lépe se vlasy po kondicionéru češou, tím víc plihnou. V tomto případě je dobrý tuhý kondicionér, kterým si je můžete jen tak zlehka pošolichat – aby se lépe česaly, ale nezůstalo ho ve vlasech moc.
  • Na druhé straně velmi silné, hrubé nebo kudrnaté vlasy ho potřebují hodně, aby vůbec šly zkrotit.

 

ROČNÍ OBDOBÍ

Mají na vlasy velký vliv, a tedy i na používání kondicionérů.
Vlasy jsou vystavené povětrnostním podmínkám, a podle toho se také odvíjí péče o ně. Zatímco v létě a v zimě díky extrémním vlivům ho nejspíš potřebovat budete, jaro a podzim můžou být obdobími, kdy se bez něj obejdete.

JAK VYBÍRAT

Tady je každá rada drahá, a někdy se to prostě musí vyzkoušet. Zatímco někteří výrobci podrobně uvádí, na jaké vlasy se který hodí, někde se to nedočtete. Pak musíte odhadovat, hledat a zkoušet. Řiďte se hlavně tím, jestli máte vlasy spíš jemnější, nebo silné. 

U všech našich výrobků uvádím, pro které vlasy jsou vhodné, a tak si vyberete snadno. Stačí základní rozdělení – jemné a normální vlasy, nebo silné vlasy. Když nevíte, vždy volte slabší variantu.

ZÁVĚREM

Jestli si teď říkáte, že je to nějaké složité, a vlastně nevíte, jestli a kdy ho máte nebo nemáte používat, opět vás uklidním.

Je to jen na vás.

A jak to poznáte? Jednoduše – vyzkoušejte to. Buď to bez něj půjde, nebo ne.

Jestli necítíte potřebu ho používat, nemusíte. Svým vlasům tím nijak neublížíte.  Nebo si ho můžete dopřát jen občas, pro příjemný pocit…

podpis_2

newsletter

 Zaujal vás článek? Chcete dostávat upozornění na nové příspěvky? Nebo recenze na přírodní barvy a kosmetiku?

Přihlaste se k odběru našeho NEWSLETTERU zde.

A nebojte, nebudeme vás zahlcovat. Píšeme jen tehdy, když máme co říct, a myslíme si, že by to mohlo zajímat i vás.  

 

 

Vyznejte se v tuhých šamponech

Vždy mě znovu překvapí, když k nám do kadeřnictví přijde někdo, kdo tuhé šampony vůbec nezná. Nebo zná, ale zarytě je odmítá kvůli špatným zkušenostem. Nebo se jich bojí (ano, i tací se najdou:)), protože slyšeli všechno možné, od nadšené chvály až po naprosté zatracení, a tak neví. Radši neriskovat.

uvod foto vyznejte se

Přitom správně si vybrat to jednoduché a já bych vám teď chtěla ukázat jak na to, abyste nikdy nesáhli vedle.

Co jsou tuhé šampony

Jsou to prostě šampony, které nejsou tekuté, jak je běžně známe, ale pevné kousky různých tvarů a barev. Poslední dobou získávají (právem) na oblibě, a setkáváme se s nimi stále častěji, protože mají samá pozitiva.

    • jsou pohodlné na používání
    • nepotřebují plastový obal
    • snadno se s nimi cestuje
    • dlouho vydrží

Než si ale první vygooglený kousek hodíte do košíku, měli byste vědět jednu důležitou věc.


Existují dva různé typy, na první pohled těžko odlišitelné, ale s rozdílnými účinky.

Druhy tuhých šamponů

1. mýdlové šampony

2. prostě jen tuhé, nemýdlové.

Názvosloví není ustálené, a tak si je každý může nazvat, jak chce.
Mýdla na vlasy, šampuky, mýdlové šampony, tuhé šampony, vlasová mýdla – poznáte, jaký je mezi nimi rozdíl? Asi ne, a ani se nedivím.
Ale znát ho potřebujete, abyste si dokázali správně vybrat.
Nejdřív v krátkosti popíšu jednotlivé typy.

Mýdlové šampony

Mýdlové šampony jsou obyčejná mýdla (mýdlo =  olej smísený s louhem, kdy chemickou reakcí, zmýdelněním, vzniká mýdlo) - sestavená tak, aby dobře fungovala na vlasy. Tedy s menším přetučněním, použité oleje mají vyšší mycí účinnost a lepší pěnivost.
Při jejich používání se vytváří nerozpustné sloučeniny. Ty se usazují na všem, s čím mýdlová pěna přijde do styku. Čím tvrdší voda, tím více sloučenin, a nižší mycí schopnost.

Ostatní tuhé šampony

Oproti tomu (nemýdlové) tuhé šampony jsou vyrobené z jakékoli pěnivé látky (tenzidu) v tuhé formě.
Vlastnosti mají stejné jako běžné tekuté šampony. Pění v každé vodě, dobře odmašťují a čistí, jdou beze zbytku vypláchnout.

A už se nám tu rýsuje jádro problému

Nerozpustné sloučeniny z mýdel.
Ty totiž ulpívají na vlasech, kde vytváří povlak. Porézní – tedy suché, odbarvované nebo jinak poničené vlasy + tvrdá voda je kombinace, končící vlasovou pohromou. Ta vypadá třeba tak, že po umytí vlasy působí mastněji než předtím, jsou těžké, s divným povlakem, slepují se, nejdou rozčesat. A to rozhodně nechcete. Ani oplach octovou vodou už nepomůže.

Mýdla na vlasy, neboli mýdlové šampony, jsou největším zdrojem problémů.

To ale neznamená, že jsou mýdlové šampony špatné, naopak. Jen se nehodí pro každého.
Já sama mýdlové šampony používám ráda, protože mám krátké vlasy a bydlím v Liberci, kde je měkká voda. Ale třeba na jižní Moravě, kde je vápencové podloží, a tudíž tvrdá voda, moc oblíbené nebudou.

Další problém je to, jak se o nich píše

Mnoho blogů nebo i popisků na e-shopech, co jsem poslední dobou viděla, totiž jednotlivé druhy nerozlišuje. Časopisy klidně udělají žebříček tuhých šamponů od nejlepších po nejhorší, a smíchají všechny dohromady.

Přitom je to stejné, jako kdyby hodnotili nápoje jen na základě barvy. Nerozlišovali by kávu, kolu nebo pivo a všechno hnědé pití házeli do jednoho pytle. Káva by měla stržené body za to, že má málo bublinek, pivo by si pohoršilo tím, že ho nemůžou děti, kola naopak body plus za sladkost.
Jak by na vás působilo takové srovnání?
A přesně toto se děje u tuhých šamponů.
Hodnotí a srovnávají se jen na základě formy, což s výběrem nikomu nepomůže.

Přitom správně si vybrat je nejdůležitější.

Jak a podle čeho vybírat?

Vyplývá to z popisu.
Pokud máte spíš kratší, zdravé, nebarvené vlasy a bydlíte v oblasti s měkkou vodou, nemusíte nic řešit. Bude vám vyhovovat všechno. Už ani nemusíte číst dál…

Ale pokud máte delší, suché, chemicky barvené či melírované vlasy nebo tvrdou vodu, volte vždy NEMÝDLOVÉ. Ty jdou použít vždy a všude, a vybíráte jen podle typu vlasů. Fungují na všechny – na zdravé, poškozené, suché, mastné, barvené, odbarvované, krátké i dlouhé.

vyznejte_se_v_tuh_s

A jak je poznám?

Když je v názvu slovo mýdlo, máte jasno. Ale výrobci klidně označí i tento mýdlový šampon jen jako (tuhý) ŠAMPON.

Pročtěte si popis – měli byste tam najít, o který druh se jedná. Když ne, pátráte dále.

Vlastně stačí vyloučit mýdlové, podle těchto znaků:

  • výrobce je mydlárna, která nic dalšího nedělá, pak i šampon zřejmě bude mýdlový
  • hranatý tvar v naprosté většině případů také znamená mýdlo
  • ve složení - Ingredients(INCI) - bude jako první zmýdelněný olej. Je to slovo Sodium a název oleje. Např. Sodium Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Jojobate. Ale pozor, platí to jen v této kombinaci slov: SODIUM + olej s koncovkou -ATE.

U nás v Haaru

nemusíte nic řešit a jen vybíráte podle typu vlasů, nebo účinků.

Vyrábíme jen nemýdlové typy a nazývají se prostě tuhé šampony. V popisu také vždy najdete, pro jaké vlasy se hodí, a jak je používat.

Nechcete někdo napsat euroúředníkům, ať v tom udělají pořádek? Asi nejsem sama, kdo by to ocenil… 

podpis_2 

 newsletter

Zaujal vás článek? Chcete dostávat upozornění na nové příspěvky? Nebo recenze na přírodní barvy a kosmetiku?

Přihlaste se k odběru našeho NEWSLETTERU zde.

A nebojte, nebudeme vás zahlcovat. Píšeme jen tehdy, když máme co říct, a myslíme si, že by to mohlo zajímat i vás.  

 

 

Recenze nových odstínů Khadi – část II. MĚDĚNÉ

Než jsem se dostala k napsání druhé části recenze nových odstínů Khadi, už zase tak nové nejsou.

Ale myslím, že stále nejsou příliš známé a mnozí tápou, jak je používat a na jaké vlasy se hodí. Za chvíli bude jasno :)

Měděné odstíny jsou dva: Sluneční blond a Měděná.

 

Nejdříve k tomu světlejšímu – Sluneční blond.

IMG_20210510_100110    KOUPIT ZDE

POPIS:

Jedná se o teplou světlou barvu - výraznou blond s lehkým měděným nádechem. Jeho intenzita se mění podle toho, jak moc jsou vlasy světlé. Čím světlejší vlasy, tím více do měděna. U hnědých vlasů již měděný nádech není patrný, pouze teplý zlatý odstín.

JAK BARVÍ:

Bílé vlasy –  výrazná až zářivá zlato-měděná

Silně prošedivělé –  výrazná až zářivá zlato-měděná

Mírně prošedivělé – se světle zlatými až měděno-zlatými pramínky

Blond –  intenzivní zlatá, opticky světlejší

Světle hnědé – světle hnědé s výrazným zlatým leskem, opticky světlejší

Hnědé –  hnědé se zlatým leskem, opticky světlejší

Tmavě hnědé – s teplým leskem

Černé – s teplým leskem

KDY POUŽÍT:

Tato barva je ideální pro velmi mírně prošedivělé vlasy, kde chcete šediny natónovat do blond, a jiné světlé barvy na ně nechytají. V tomto případě nebude patrný měděný nádech, ale šediny budou působit pouze jako blond. Ostatní vlasy se obarví, jak je uvedeno výše – zůstanou spíše ve svojí přirozené barvě, bez výrazné změny.  Měděný odstín se objeví až při větším množství šedin. Více o tomto jevu najdete na blogu ZDE.

Dále je vhodná  když chcete vlasy opticky zesvětlit, ale nepřejete si výrazný odstín do měděna. Toto optické zesvětlení bude patrné od tmavě blond až po středně hnědou – krásně rozjasní všechny „myší barvy“.

Při opakovaném barvení světlých vlasů získává na intenzitě, proto dobarvujte jen odrost a délky až podle potřeby při vyšisování. Středně hnědé a tmavé vlasy můžete barvit opakovaně celé.

 

Druhá barva je o něco výraznější – Měděná

IMG_20210510_100123      KOUPIT ZDE

POPIS: 

Světle až středně měděná barva, jemnější a méně intenzivní než čistá henna, ale i tak poměrně výrazná. Na světlých vlasech už bude celkem intenzivní, i středně a tmavě hnědým vlasům dodá měděný nádech. Opticky prosvětlí všchny, i velmi tmavé vlasy.

JAK BARVÍ:

Bílé vlasy  – velmi zářivá světle měděná

Silně prošedivělé – velmi zářivá světle měděná

Mírně prošedivělé – se zlato-měděnými pramínky

Blond – intenzivní světle měděná, opticky světlejší

Světle hnědé – světle hnědá s výrazným měděným leskem, opticky světlejší

Hnědé – hnědá s měděným leskem, opticky světlejší

Tmavě hnědé – tmavě hnědá s měděným leskem, opticky světlejší

Černé – s teplým leskem, nepatrně opticky světlejší

KDY POUŽÍT:

Jako poměrně výrazná barva se hodí pro vlasy lehce až středně prošedivělé, které chcete opticky prosvětlit a prozářit do měděného tónu. Pro bílé a velmi silně prošedivělé vlasy bych ji asi nedoporučila, hlava by zářila jak západ slunce :)
Jestliže uvažujete o prvním barvení čistou hennou tak nejdříve vyzkoušejte tento odstín - je také krásný, ale o něco jemnější a přirozenější než čistá henna.
Při opakovaném barvení získává na intenzitě, světlé a středně tmavé vlasy mohou v délkách tmavnout, proto dobarvujte jen odrost. U tmavých vlasů můžete bez obav vrstvit.

 

Obě barvy používáme často, jako první volbu výraznějších odstínů. Napoprvé, i když chcete barvit na měděno, je vždy lepší sáhnout po méně výrazné barvě, protože přidat na intenzitě jde snadno, ale ubrat už hůř. Obecně pro světlejší vlasy je vhodnější Sluneční blond, pro tmavší Měděná.

Obě barvy vlasům dodají regeneraci a intenzivní lesk, a jestli máte chuť trochu zazářit, směle do toho.

 

 

Recenze nových odstínů Khadi: část I. HNĚDÉ

V loňském roce značka Khadi uvedla nové hnědé odstíny.  A hned musím říct, že se povedly.  Po více než roce testování  vám o nich konečně můžeme podrobně napsat.

Proč až nyní?

Jednoduše proto, že nestačí zkusit barvu jednou. Musíme ji vyzkoušet na různých vlasech, s různou mírou prošedivění, opakovaně. Jen tak můžeme mít jistotu v tom, jak barva opravdu barví.

Nové hnědé odstíny jsou:

GOLDEN BROWN - Zlatá hnědá

MEDIUM BROWN – Středně hnědá

ASH BROWN – Popelavě hnědá

 

Pojďme je teď probrat jednotlivě. Vždy nejdříve krátký popis, potom tabulka, kde uvidíte, jak obarví různé typy vlasů. Tuto tabulku najdete na našem e-shopu u všech barev.

Zlatá hnědá (GOLDEN BROWN)

Tato barva patří ke světle hnědým odstínům. Vytváří jemný, studenější měděný podtón. Na bílých vlasech bude poměrně výrazná, ale ne vysloveně křiklavá. Ideální je pro silně až mírně prošedivělé vlasy, které natónuje do přirozeně působící, světlejší měděné. Světle až středně hnědé vlasy lehce ztmaví, tmavě hnědým dodá jemný měděný lesk.
Dala bych jen malé mínus za název – Zlatá hnědá mi evokuje výrazně teplou barvu, a tou není. V řadě Khadi barev by se spíš hodilo nazvat ji třeba Tlumená světle hnědá.

výchozí barva

výsledek

bílá

méně výrazná světle měděná

prošedivělá

s jemnými světle měděnými proužky

blond

světlá tlumeně měděná

sv.hnědá

sv.hnědá s lehkým měděným leskem

tm. hnědá

tm. hnědá s jemným měděným leskem

černá

utlumí tvrdý černý tón, vlasy působí jako velmi tmavě hnědé se zlatým leskem

                                   

Středně hnědá (MEDIUM BROWN)

Zde naopak název barvu vystihuje dobře. Nekomplikovaná barva, která co slibuje, to splní.
Na čistě bílé nebo velmi silně prošedivělé vlasy bych ji nedoporučila, díky vyššímu obsahu indiga už se na těchto vlasech chová nevypočitatelně. Ale na středně prošedivělé už použít jde. Vytvoří tmavší měděnou na šedinách, světle a středně hnědé vlasy ztmaví a dodá jim výrazný teplý lesk. Na středně a tmavě hnědých vlasech vytvoří hezký, čokoládový odstín.

výchozí barva

výsledek

bílá

výrazná tmavší měděná - bez záruky

prošedivělá

s tmavšími měděnými proužky

blond

středně hnědá, teplá

světle hnědá

čistá tmavší středně hnědá, teplá

tmavě hnědá

čistá tmavě hnědá

černá

lesk

 

Popelavě hnědá (ASH BROWN)

Je to tmavší, středně hnědá barva, studenější. Na bílé a silně prošedivělé vlasy, díky vyššímu podílu indiga, opět vhodná není, na středně prošedivělé už použít jde. Tam vytvoří lehký, narůžověle hnědý nádech, ostatní vlasy ztmaví. Ztmavení bude výraznější, jako u všech studenějších odstínů. Na světle, středně a tmavě hnědých vlasech bude do čokoládova, na tmavě hnědých až do hořko-čokoládova.

výchozí barva

výsledek

bílá

šedo - růžovo hnědá

prošedivělá

se světle studeně-hnědými  proužky

blond

středně až světle studenější hnědá

světle hnědá

čistá tmavší středně hnědá, čokoládová

tmavě hnědá

čistá tmavě hnědá, čokoládová

černá

lesk

 

 

Závěrem: jako se všemi Khadi barvami se i s novými hnědými odstíny příjemně pracuje, vlasům dodají přirozený lesk a regeneraci.  Při delším působení (2 – 3 hod) dobře kryjí šediny. U šedin je ale potřeba počítat s tím, že (stejně jako všechny tmavé přírodní barvy) první 1 - 3 dny budou mít šedo-zelený nádech. Ten ale zmizí, jak bude barva postupně tmavnout. Vlastně platí, že čím zpočátku zelenější, tím nakonec tmavší.

Tak co myslíte, bude některá z nových barev pro vás ta pravá?

jestli ano, u nás je najdete zde

https://www.haaro-naturo.cz/zlata-hneda/

https://www.haaro-naturo.cz/stredni-hneda/

https://www.haaro-naturo.cz/popelave-hneda/

 

 

 

 

 

Dokonalé barvení ve čtyřech krocích

Barvení přírodními barvami na vlasy není nic složitého (nenechte se zmást počtem fotek v úvodu) - práce s hennou i všemi dalšími bylinnými barvami je bezpečná, jednoduchá a ... voňavá

Návod na barvení

Uvedený návod je pro ty, kteří se barví hennou sami, ale rady a tipy jsou od nás.
Začíná se vzadu dole.
Tak totiž snáze nanesete barvu opravdu důkladně všude. Když se začíná nahoře, vrchní nabarvené vlasy ztěžknou, přilepí se a špatně se pod ně dostanete k dalším partiím.

kolaz

Na fotografiích je barveno dvěma různými odstíny, barvícím na odrost a bezbarvým regeneračním do konců.

1. příprava

  • připravte barvu dle návodu
  • důkladně, nejlépe tímto šamponem umyjte vlasy (důležité je dokonalé odmaštění, aby barva dobře chytla)
  • lehce prosušte
  • vlasy rozdělte na několik partií a zasponkujte.
  • kůži okolo vlasů důkladně natřete krémem (není nutné u zlatých a tmavých odstínů - ty kůži nezabarví)

2. nanášení

  • štětcem nanášejte postupně po jednotlivých partiích
  • začněte vzadu dole, nejdřív odrost u hlavy a pak délky v celé uvolněné partii
  • postupně uvolňujte jednu partii po druhé, až barvu nanesete na celou hlavu
  • vlasy připlácněte k hlavě
  • kolem čela dejte složený ubrousek (přilepí se ke krému nebo k barvě)
  • nasaďte igelitovou čepici
  • prohřejte hlavu fénem (můžete v průběhu působení libovolně opakovat)
  • nasaďte čepici, šátek nebo ručník
  • na 1-3 hod podle typu barvy si dejte nohy nahoru a nenechte se rušit ( nebo uklízejte - dle nátury)

3. smývání

  • po uplynutí doby působení vlasy umyjte pouze teplou vodou (namazané kontury mýdlem)
  • pokud se barva špatně vymývá, použijte trochu kondicionéru
  • kondicionér raději použijte u všech tmavších barev jako první lehkou fixaci
  • usušte a upravte jako obvykle (my používáme styling bez problémů i bezprostředně po barvení)

4. fixace

  • před dalším mytím ( za 2-4 dny nebo podle potřeby) naneste nasucho výživný kondicionér nebo fixační krém na celé vlasy, nechte působit 10-20 min a umyjte jako obvykle

    A je hotovo.......

    Výsledek barvení nehodnoťte hned, pohled může být bezprostředně po smytí barvy zkreslený. Čistá henna a zářivější odstíny trochu obarví i kůži na hlavě, a tak může odrost v první chvíli působit výrazněji, než je skutečnost. A tmavé přírodní barvy zase potřebují 1-3 dny na ztmavnutí a plné vyvinutí odstínu.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

☞  Pořádáme WORKSHOPY , kde se můžete vše naučit a rovnou na sobě prakticky vyzkoušet

nejbližší termín:  pátek 25.10.2024

více informací a přihlášení ZDE

 

podpis_2 

newsletter

Zaujal vás článek? Chcete dostávat upozornění na nové příspěvky? 

Přihlaste se k odběru našeho NEWSLETTERU zde

A nebojte, nebudeme vás zahlcovat. Píšeme jen tehdy, když máme co říct, a myslíme si, že by to mohlo zajímat i vás.  

 

 

 

 

Proč mám škaredý šampony

Když jsem tak přemýšlela, jak svoje šampony nafotit, logicky jsem se snažila inspirovat u konkurence. A byla jsem po zásluze potrestána - jako vedlejší produkt slídění bylo nemilé zjištění: moje šampony jsou suverénně nejškaredější.

Žádné sofistikované křivky, povrch nepravidelně zbrázděný, a ty barvy - hrůza.
Přitom ostatní mají rafinované tvary oděné do jemných pastelových barev, co se tak krásně vyjímají na minimalistických cool fotkách...ach jo...Nemohla bych ty svoje taky trochu poladit?

No nemohla.

Hned vysvětlím proč - jejich vzhled je totiž odrazem toho, z čeho jsou, a jak vznikají.
 
Zkusím to krátce popsat.
 
Vezmu pořádnou hromadu sušených bylin,
IMG_2911     a to je to poslední, co nafocené vypadá jakž takž,
zaleju vodou a nechám louhovat.
 
Vznikne hustý hnědý sliz - absolutně nefotogenický.
WP_20181107_11_35_55_Pro
 
 
Smícháním s bílým základem se sice barvička trochu vylepší na takovou, no, světlejší žluto hnědou, ale tím vylepšování končí a dál už to s nimi jde po estetické stránce zase rychle z kopce. Oleje ve skleněných lahvičkách prozářené sluncem sice vypadají úchvatně, ale když je smícháte dohromady a přilijete do hmoty, je po efektu.
 
WP_20181107_12_48_03_Pro
 
Ani prozáření sluncem už nepomůže.
A přilévání vonných esencí barevnou bilanci také nijak nevylepšuje, o práškových bylinách nemluvě.

No a kdybyste u toho viděli mě - laboratorní plášť, gumové rukavice, brýle a na nejvoňavější část práce také obličejová maska - ani já se nemůžu pokoušet na fotkách prodrat dopředu.

A mám takové neblahé tušení , že kdybych výsledek chtěla vylepšit fialovým či tyrkysovým pigmentem, nedopadlo by to dobře. Výslednou barvu si snad ani nechci představovat.
 
Takže hezčí by být mohly, pokud by v nich (skoro) nic nebylo, což.... asi nepůjde.
 
A víte co?

Nevadí mi to.
 
Vlastně je hned jasné, že barvičkama nic nevylepšuju, tvar je maximálně funkční a vylepšovat se teda nedá, mírně pubertální povrch vzniká dlouhým vysycháním, no a obal krásný je, takže co.
 
Tak je budu dál dělat stejně a utěšovat se tím, že jejich krása má těžiště jinde...
podpis_2
newsletter
 

Zaujal vás článek? Chcete dostávat upozornění na nové příspěvky? Nebo recenze na přírodní barvy a kosmetiku?

Přihlaste se k odběru našeho NEWSLETTERU zde

A nebojte, nebudeme vás zahlcovat. Píšeme jen tehdy, když máme co říct, a myslíme si, že by to mohlo zajímat i vás.

 
 
 
Jak poznat skutečně přírodní barvu na vlasy a nenaletět

Není to tak složité, jak by se mohlo v záplavě zboží zdát......

No trochu je...a proto to bude delší čtení...je totiž třeba znát nejčastější chytáky různých podloudníků. V zásadě ale můžete naletět jen dvěma způsoby.

2 nejčastější chytáky podvodníků

  1. První je, že pod názvem přírodní barva nebo jen henna na vlasy je podstrčená obyčejná chemie, což už ale zavání klamáním zákazníka.
  2. Druhý způsob je rafinovanější - původně přírodní barva (směs bylin nebo čistá henna) obsahuje přídavky chemických látek, které ji trochu "vylepšují" co do účinnosti.

Pokud se chcete vyhnout první variantě - podstrčené chemii, stačí řídit se několika jednoduchými radami.

Doporučení, jak se vyhnout chemii

Kupujte především práškové barvy na vlasy. 
Na našem trhu jsou, pokud vím, i nějaké přírodní barvy v tubě, ale výrobce jen předem připravil a zakonzervoval pastu, kterou byste doma stejně míchali – pro účely tohoto textu je proto  pomíjím jako výjimku.

Kupujte barvy i čistou hennu jen od prověřených, či na našem trhu déle působících, výrobců a dodavatelů.
To je ale pouze začátek - musíte se pídit dál, protože stejný výrobce často nabízí obě varianty - přírodní i chemickou. A aby byla značka v našem podvědomí zapsaná jen jako přírodní, tak je většinou záměrně neodlišují.

Nahlédněte do krabičky – barva se nikdy nesmí míchat s ničím dalším (to by byl vyvíječ, aktivátor - peroxid vodíku).
Běžně se přírodní barvy na vlasy míchají jen s vodou (nebo čajem, vínem, kávou, atd.) a tu výrobci do balení rozhodně nepřidávají. Pokud balení obsahuje dvě složky – rychle od něj pryč.

Na  internetu nakupujte vždy jen tam, kde uvádí kompletní složení.
Důkladně si ho pročtěte, přestože mu zřejmě nebudete hned rozumět. U čistě přírodních barev se vždy jedná pouze o latinské názvosloví rostlin (seznam rostlin používaných v barvách).  Jakmile tam najdete něco začínající na sodium-, paraf-,2-nitro-,Cocamide-, Poly-, Amino-, Tetra- a podobně -  nebrat!!!!.
To je často jediná cesta jak poznat, zda se o přírodní barvu nebo čistou hennu skutečně jedná.

Na lákavé popisy od výrobce moc nedejte. Zvláště pozor na fráze typu

  • s přírodními výtažky
  • s přírodními ingrediencemi
  • témeř bez chemie
  • minumum chemie
  • s nejmenším obsahem chemie
  • bio certifikovaná (bez konkrétního certifikátu)
  • vegan
  • na organickém základu
  • šetrné složení s obsahem...
  • na bázi rostlinných výtažků

 

Já to snad začnu sbírat. Vyjádření, že je barva bez něčeho, či obsahuje biodynamické ingredience - to nic neznamená. Bio organic eko vegan může být jen nálepka na krásné krabičce s nehezkým obsahem. A věřte mi, že v krabičce z recyklovaného papíru s obrázkem kytičky můžete koupit vpodstatě totéž, co v nejbližší vesnické drogerii za 39Kč.

Rétorika se často téměř neliší u chemické a přírodní barvy a spousta výrobců nabízí obě varianty, které na první pohled jen těžko odlišíte. Ze vzletných frází o čistotě barvy a zdraví vlasů nepoznáte nic.

Žádné semi-přírodní, moderní barvy na vlasy s minimem chemie, jemně barvicí téměř bez chemie atd. ve skutečnosti neexistují, byť se nás o tom snaží kdekdo přesvědčit.


Buď přírodní jsou, nebo nejsou.
To je dáno rozdílným principem barvení, obě varianty nelze slučovat.

Pozor na chemické přídavky

Druhým chytákem je skutečně přírodní barva na rostlinné bázi s přídavkem něčeho moc, moc....nepěkného. Tady se vyhněte lákavým nabídkám na internetu typu 

  • po jednom přírodním barvení černá jak uhel
  • dovážím v jutových pytlích přímo z tibetské vesnice, kde vůbec neví, co je chemie

Teď si nevymýšlím – takhle to na jednom webu opravdu bylo. Zde máte největší šanci koupit něco hooodně..........ošklivého.

Kdovíco smíchané s kdovíčím.
Výrobek neprošel žádnou kontrolou. Nebyl testován nejen na látky, které do něj nepatří, ale ani na zdravotní  nezávadnost.

To platí zejména pro tmavé odstíny.

Proč?

Inu protože přírodní barvy ztmavují jen s obtížemi. A pro různé pokoutné výrobce je velmi jednoduché k práškové barvě přisypat něco chemie, která s barvením trochu pomůže. Např. 2-nitro-p-fenylendiamin či parafenylendiamin (v jednom zadrženém výrobku dokonce více než 15% obsahu !!!) – látky v kosmetice buď zcela zakázané, nebo jen jako součást směsi, která na sebe určité složky těchto látek váže a snižuje tak jejich rizikovost (např. oxidačních barev). Rozhodně ne ve formě prášku, kde hrozí zdravotní riziko nejen při styku s kůží (závažné alergické reakce, poškození kůže), ale zejména při vdechnutí.

Kdo chce vědět více, doporučuji prostudovat databázi zakázaných výrobků v dTestu, do jejich vyhledávače zadat heslo Henna. Pokud vím, tak jediný relativně neškodný a povolený chemický přídavek v práškových barvách je pikramát sodný (sodium picramate), což je červené barvivo. Je velmi rozšířený, výrobci se s ním vpředu na krabičce nechlubí, ale ve složení ho najdete. Ale musíte hledat ve složení, což jsou zaručeně ta nejmenší písmenka. A barva už není čistě přírodní.

Mýty z minulosti

Dříve se hojně užívalo anorganické  barvivo nazývané  Henna-rastik, což byla směs henny a solí těžkých kovů.
Takto obarvené vlasy pak nesměly přijít do styku s peroxidem vodíku, protože sůl kovu působí jako katalyzátor a docházelo k těžkému popálení vlasů a kůže na hlavě (Doc. Mudr. Vlasta Říhová, Vady a choroby vlasů, zdravotnické nakladatelství Praha, 1951).
A zde je podle mého základ pověrám, že vlasy jednou obarvené hennou nelze barvit chemicky a naopak, protože hrozí poškození vlasů.


U dříve používaných anorganických barviv tomu tak bylo.

Ta se dnes již prodávat nesmí, barví se barvivy oxidačními.

Certifikace přírodních barev

Směrnice EU neplatí na celém světě, ne každý je ochoten je dodržovat a hrát podle pravidel.  A tím se obloukem vracím k prověřeným výrobcům a zejména  certifikaci, která se může někomu zdát jako drahá a zbytečná, ale je tu pro naši ochranu.

U certifikace vidím velký rozdíl oproti kosmetice. 
Malí místní výrobci na ni mnohdy nedosáhnou, ale jsou pod důkladnou kontrolou. Od schválení provozovny, přes použité suroviny, výrobní postupy, složení výrobku, textů na obalech až k hygieně práce a pracovním podmínkám zaměstnanců. Vím, o čem mluvím - sama mám malou výrobu.
Naproti tomu barvy na vlasy u nás nikdo nevyrábí. To je dáno jednak nedostupností surovin a také tím, že na zpracování bylin do prášku je potřeba speciální tovární provoz. Další problém je testování odstínů, a také udržení vyrovnané kvality a barevnosti. To vše je možné pouze u velmi velkých objemů.
Všechny české přírodní barvy na vlasy nakupují hotové směsi, a u nás se pouze balí.
To nemusí být nutně špatně. Pokud mají důvěryhodný a osvědčený zdroj, pro nás spotřebitele je to dobrá zpráva.

A jsem zpátky u certifikace.
Protože toto se nedá dělat v malém, tak každý takový dovozce/prodejce si certifikaci může dovolit.
Pokud ji nemá, jsem ke značce maximálně nedůvěřivá.

A mnohokrát se mi potvrdilo, že při testování takových barev výsledky neodpovídaly uvedenému složení. Tedy že například barva, která měla ve složení pouze pár surovin, o kterých přesně vím jak barví, ve výsledku vytvořila velice sytou ,tmavou barvu. A ta smícháním uvedených rostlin v jakémkoli poměru prostě nemůže vzniknout.


Ale to je prostě riziko lákavých nabídek – když už mě nezajímá v jakých podmínkách a s jakými dopady na okolní prostředí byla kosmetika vyprodukována, zda za ni pracovníci dostali adekvátně zaplaceno nebo zda se na její výrobě nepodílely děti, vlastní zdravotní rizika by mě zajímat měly. A nemusí být zrovna malá. Myslím, že nízká cena za to nestojí.

No, trošku složité to tedy je, ale pokud vás tato problematika skutečně zajímá (a jestli se barvíte pravidelně, tak by měla) tak se zorientujete velice rychle a nadále se básnickým opisům výrobců a distributorů na krabičkách můžete jen smát. Jako já.

PŘÍRODNÍ BARVA VS. PŘÍRODNÍ ODSTÍN

Ale je tu ještě jedna věc, která působí zmatky. Sama kadeřnická terminologie. V běžné kadeřnické praxi název přírodní barva znamená přírodní odstín – tj. barvu bez barevných odlesků – čistě blond, hnědou, černou atd. Takže pozor při zadávání do vyhledávačů – objeví se vám spousta přírodních odstínů nazvaných jako přírodní barva a je to čistá chemie.

A malá perlička na závěr - odstíny přírodních barev se podle profesionální klasifikace barev v běžném kadeřnictví jako přírodní nenazývají, byly by označeny jako módní.

Takže jdete s dobou.

MALÉ SHRNUTÍ

A na závěr ještě malé shrnutí, na co si dát pozor, pokud chcete k barvení svých vlasů použít skutečně přírodní barvu. To znamená barvu založenou jen na přírodních látkách, nikoliv produktech chemického průmyslu.

  1. nedbat líbivých sloganů výrobců
  2. to samé, opravdu se nenechat oklamat
  3. přečíst si složení
  4. jeden podvodný princip je ten, že se vám jako přírodní barvu snaží prodat chemickou barvu pouze s přídavkem něčeho přírodního (oleje např.)
  5. druhý podvodný princip je, že k rostlinnému základu, často méně kvalitnímu a tudíž málo funkčnímu, přidají nějaký chemický sajrajt, který ho "vylepší" - a vás může zdravotně poškodit



Nicméně, přes to vše - kvalitní přírodní barvy existují, fungují a dokáží vás zkrášlit stejně dobře jako ty chemické, ale bez nežádoucích dopadů na vlasy i životní prostředí.

podpis_2

newsletter 

Zaujal vás článek? Chcete dostávat upozornění na nové příspěvky nebo recenze na přírodní barvy a kosmetiku?

Přihlaste se k odběru našeho NEWSLETTERU zde

A nebojte, nebudeme vás zahlcovat. Píšeme jen tehdy, když máme co říct, a myslíme si, že by to mohlo zajímat i vás.

 

 

 

Barvení šedin hennou - kryjí přírodní barvy na 100%?

1

Na krabičce s přírodní barvou se často dočtete: stoprocentně kryje šediny - co to znamená?

Něco trochu jiného, než čekáte.

Ale nezoufejte.

Je pravda, že na šedivé vlasy chytne barva stejně jako na všechny ostatní, ale … nevypadají stejně jako ostatní.

▷▷▷ Jde vám z toho hlava kolem už teď?
Nemusíte číst dál - můžete rovnou přijet na workshop, kde nejen že všechno podrobně probereme, ale rovnou si můžete barvení na sobě vyzkoušet 😀
nejbližší termín je v pátek 25.10.2024
více info ZDE

Jak vypadá přírodní barva na šedinách?

Vždy jsou světlejší.

Je to proto, že barva vlasy pokryje průhledným filmem a tam, kde je původní barva světlejší (šediny), bude světlejší i výsledná barva. To ovšem nemusí být nutně na škodu.
Naopak.

Přirozený vzhled jemného melíru

Já mám tento efekt velmi ráda.
Vlasy jsou prozářené světlejšími jemnými pramínky a šedý odrost je méně nápadný. To proto, že na každý bílý vlas v odrostu navazuje světlejší vlas v obarvené části a přechod odrost – nabarvené vlasy je tak méně kontrastní.

Správný výběr barvy

Pokud je šedin málo, volíme výraznější barvu, a jak šediny postupně přibývají, můžeme barvu zesvětlovat a utlumovat.

Proč?

Kvůli tzv. efektu neviditelnosti.
Jestliže totiž nabarvíme velmi světlou barvou šediny v případě, že je jich jen velmi málo, nebude to prostě vidět.

Zkuste si to představit na špulkách nití. Máme-li řadu špulek různých světlých barev, tak jsou jednotlivé barvy zřetelné a snadno odlišitelné. Ale když odvineme jednotlivé nitě a dáme je vedle sebe (hlavně na tmavém podkladu!), tak budou vypadat všechny stejné a skoro bílé.

A stejné je to na vlasech.

Návrh bez názvu (26)

Rada na závěr

která ušetří mnohá zklamání. Máte-li tmavé vlasy s prvními šedinami, které chcete začít barvit, nepoužívejte tmavé barvy. Volte světlejší, výraznější odstíny. Lépe chytají, na šedinách budou dobře vidět a ostatním vlasům dodají krásný barevný lesk.

Přírodní barvení Vás naučí svoje šediny milovat.

Až zjistíte, jaké efekty díky nim můžete ve vlasech mít, budete jich chtít víc a víc...

podpis_2

newsletter 

Zaujal vás článek? Chcete dostávat upozornění na nové příspěvky? Nebo recenze na přírodní barvy a kosmetiku?

Přihlaste se k odběru našeho NEWSLETTERU zde.

A nebojte, nebudeme vás zahlcovat. Píšeme jen tehdy, když máme co říct, a myslíme si, že by to mohlo zajímat i vás.  

 

Není henna jenom hena - co všechno nám přírodně obarví vlasy?

Pro mnoho lidí přírodní barvy na vlasy rovná se Henna.
Kdo ví trochu víc, zná ještě Indigo.
Ve skutečnosti je však škála barvících rostlin velmi široká a jejich kombinací vznikají nejrůznější odstíny.
Poukd tedy kupujete skutečně přírodní barvu, nemělo by v ní být nic jiného než rostlinný materiál. U každé rostliny se může používat jiná část, od listů, stonků, přes květy, kůru, dřevo, plody či slupky až ke kořenům. 

Zde je seznam rostlin, které se používají v rostlinných barvách na vlasy.
Vycházela jsem hlavně z barev, které používáme u nás a pokud narazím na další rostliny, budu průběžně doplňovat. A pokud nějakou  další objevíte vy, budu velmi ráda za tip!

 rostliny, které fungují jako přírodní barva na vlasy

  • Acacia Catechu – Akácie katechová
  • Acacia Cocinna - Akácie,  Shikakai
  • Adhatoda Vasica – Vása, Vasika
  • Aegle Marmelos – Oslizák líbezný
  • Aloe Barbadensis -  Aloe
  • Anthemis Nobilis – Heřmánek římský
  • Azadirachta Indica – Neem
  • Bacopa Monniera – Brahmi
  • Beta Vulgaris – Červená řepa
  • Betula - Bříza (různé druhy)
  • Buxus dioica - Katam, Zimostráz
  • Camelia Sinensis – Čajovník čínský
  • Carum Carvi - Kmín kořenný
  • Cassia Obovata – Senna italica, Kassie
  • Cassia Auriculata – Skořice
  • Cassia Italica - Senna
  • Cesalpinia Sappan – Sappanwood, Brezelové dřevo
  • Coffea Arabica - Káva
  • Cordia Dichotoma – Kordie, plod
  • Curcuma Heyneana – Kurkuma
  • Curcuma longa – Kurkuma dlouhá
  • Eclipta Alba – Bhringaraj
  • Eclipta Prostrata -  Neshodice
  • Elderberies powder – Prášek z bezinek
  • Emblica Officinalis – Amla
  • Frangula Alnus – Krušina olšová
  • Haematoxylon Campechianum – Kreveň obecná, Kampeškové dřevo
  • Hibiscus rosa sinensis - Ibišek
  • Indigofera Argentea - Indigo
  • Indigofera Tinctoria – Indigo
  • Isatis Tinctoria – Boryt barvířský
  • Jatropha Curcas – Jatropha, Dávivec černý
  • Jatropha Glandulifera - Jatropha
  • Juglans Mandshurica – Ořešák mandžuský
  • Juglans Nigra – Ořešák Černý
  • Krameria Triandra – Kramerie trojmužná
  • Lawsonia Inermis – Henna
  • Malva flower - Sléz
  • Origanum vulgare - Oregano, Dobromysl
  • Phylianthus Emblica – Indický angrešt
  • Pterocarpus Santalinus – Santal červený
  • Punica Granatum – Marhaník obecný
  • Quercus Infectoria – Dub hálkový
  • Rheum Emodi – Himalájská rebarbora
  • Rheum Rhaponticum – Reveň (rebarbora) bulharská
  • Rubia Tinctorum – Mořena barvířská
  • Salvia Officinalis – Šalvěj lékařská
  • Terminalia Bellircia – Vibhitaki, Vrcholák
  • Terminalia Chebula – Vrcholák myrobalánový
  • Trigonella foenum graecum – Pískavice řecké seno
  • Uncaria Gambir – Gambirovník trpký
  • Wheat powder - Prášek z pšenice

Co dalšího se skrývá v názvu přírodních barev

Za názvy rostliny mohou být přiřazeny další termíny, zpravidla označující o jakou část rostliny se jedná, případně do jaké podoby byla rostlina zpracována.

  • powder – prášek
  • bark extract – výtažek z kůry (stromu)
  • flower extract – výtažek z květů
  • flower powder - prášek z květů
  • leaf powder – prášek z listů
  • fruit powder – prášek z plodů
  • root powder – prášek z kořene
  • wood powder – prášek ze dřeva
  • shell powder – prášek ze skořápek (plodu)
  • seed powder – prášek ze semen
  • husk powder – prášek ze slupek
  • rind powder – prášek z kůry (ovoce)
  • gall extract – extrakt z hálek (novotvary, zejména na listech)
  • rhizome powder – prášek z oddenku



Celý název tedy bude například:

  • Rheum Emodi Root Powder – Prášek z kořene Rebarbory himalájské

  • Lawsonia Inermis Leaf Powder – Prášek ze sušených listů Henny

Jak vidíte, je to velmi jednoduché! A divně znějící názvy na krabičce už tolik divné nejsou....

podpis_2

newsletter

 

Zaujal vás článek? Chcete dostávat upozornění na nové příspěvky? 

Přihlaste se k odběru našeho NEWSLETTERU zde

A nebojte, nebudeme vás zahlcovat. Píšeme jen tehdy, když máme co říct, a myslíme si, že by to mohlo zajímat i vás.

Jak vybírat přírodní barvy na vlasy

Pokud vybíráte barvu na vlasy, tak logicky podle názvu na krabičce. Když chci být blond, tak blond, a když chci být hnědovláska, tak hnědou.

3hlavy

U přírodních, čistě rostlinných barev na vlasy to ale neplatí.
Tam se totiž skrývá pár záludností....

____________________________________________________________________________________________________________
Pokud chcete do tajů přírodního barvení vlasů proniknout opravdu důkladně, přijeďte do Liberce na workshop✿
nejbližší termín je v pátek 25.10.2024
více info ZDE
_____________________________________________________________________________________________________________

 

ale zatím můžete číst dále.....
Škála rostlinných barev na vlasy sahá od velmi světlé plavé blond až po velmi tmavou hnědo-černou.

Ale ne každá barva je dosažitelná na všech vlasech.

Obecně platí, že zesvětlovat přírodními barvami nejde vůbec a výrazně ztmavovat jen s obtížemi. Výsledek barvení vždy závisí na původní barvě vlasů. To znamená, že pokud máte bílé nebo silně prošedivělé vlasy, tak přírodním barvením dosáhnete krásných blond odstínů, světle hnědých nebo měděno-hnědých tónů. Světlé vlasy mohou být např. plavé, popelavě blond, zlatavé, měděné, zářivě měděné, hnědé nebo načervenalé. Tmavě hnědé se mohou rozjasnit měděným, červeným nebo studeným fialovým leskem.

Ale z téměř bílých vlasů tmavě hnědé prostě neuděláte.

Proto pozor na název odstínu při výběru barvy.

To, že je na krabičce napsáno černá, ještě neznamená, že vlasy na černo skutečně obarví!!

Já mám například dvě téměř identické přírodní barvy od dvou různých výrobců –  jedna má označení Tmavě hnědá a druhá Jahodová blond. A obě mají pravdu – mohou být jak jahodově blond (na světlých vlasech), tak vytvořit krásnou tmavě hnědou (ale jen na tmavých vlasech).

V čem je problém?

V rozdílném principu barvení.

Zatímco chemická barva pronikne dovnitř vlasu a tam vyrobí víceméně ten odstín, který slibuje, přírodní barvy na vlasy fungují jinak.

Vytváří průhledný film, který pokrývá povrch vlasu. 

 A v tom je ten zakopaný pes.

Ve slově průhledný a v tom, že barva neproniká dovnitř vlasu, a tedy nijak nepozměňuje jeho přirozenou pigmentaci uvnitř.

Co z toho vyplývá – (mimo to, že vlasy nejsou zničené a krásně se lesknou), čistě technicky:

1. barvy nezesvětlují
2. nejsou možné výrazné změny barev
3. výsledný odstín je vždy kombinací dvou faktorů – Vaší momentální barvy + té, kterou použijete k obarvení
4. prošedivělé vlasy si zachovávají barevnou plasticitu - tmavé zůstanou tmavé a bílé světlé (a podle mě jsou přírodní barvy na prošedivělých vlasech nejhezčí – ten efekt jemného melíru tón v tónu mám velmi ráda)

Tak tedy,
pokud máte vlasy bílé jako sníh a použijete např. odstín wine red, budete zářit jako rudá hvězda nad Kladnem a dost možná ještě dál. Ale máte-li vlasy tmavě hnědé, výsledkem bude decentní červenohnědý tón.

A pak babo raď.

Tak tedy jdu na to...

Za prvé je důležité si uvědomit, zda chcete studený nebo teplý tón. Obecně platí, že světlejší barvy jsou teplé a tmavší studenější. Výjímkou jsou blond odstíny, které mohou být teplé i studené. Ale jak barevná škála tmavne, přidává se do barev více henny a ta je čistě měděná, a tedy teplá. Všechny odstíny od světle hnědých až po středně hnědé budou tedy mít teplý tón. U středně hnědých už začínají barvy dostávat studený nádech, daný použitím většího množství indiga. Zde záleží na jednotlivých výrobcích a jejich recepturách. A od tmavě hnědých jsou tóny spíše studené, protože indigo je jednou z hlavních složek. Ovšem jak klesá podíl henny, tak také klesá barvící schopnost a kryvost barev. Obecně platí, že světlé barvy (s vyšším podílem henny) chytají mnohem lépe a drží déle než tmavší barvy s vyšším podílem indiga. Trochu to jde ošálit mícháním barev a dobou působení, ale o tom se rozepíšu zase jindy.

Za druhé si pořádně prohlédněte, kolik máte šedin (máte-li je, samozřejmě...) Spousta mých zákaznic, které prvně přijdou na přírodní barvu si myslí, že má hlavu uplně bílou. Ve skutečnosti bývá nejvíc bílých vlasů vpředu u pěšinky a podél obličeje, kde to nejvíc vidíte. A zbytek vlasů může být klidně černý jak uhel, ale to vy nevíte, protože to už 15 let schováváte pod barvu a vidíte jen ty bílé vpředu v odrostu. Pro výsledný efekt u přírodních barev to ale má zásadní vliv. Bílé vlasy vpředu budou mít nakonec totiž uplně jinou barvu než ty tmavé zadní. Konečný efekt bude zřejmě takový, že vám zůstanou tmavé vlasy na většině hlavy a jen vpředu u obličeje budete mít pár krásných světlých pramenů. Barvu proto vždy vybírejte podle toho, jaké tyto prameny chcete mít! Na zbytek tmavých vlasů bude mít mnohem menší vliv - budou jen lehce natónované.

Pokud je šedin jen pár, volte výraznější odstíny. Pokud už máte hlavu prošedivělou opravdu hodně, je lepší barvit spíše do blond . Vlasy pak vypadají jako promelírované, odrost není tolik patrný a nemusíte dobarvovat tak často.

Jak si tedy přírodní barvu na vlasy správně vybrat......

Buď si v naší nabídce můžete prohlédnout všechny barvy, protože u každé jednotlivé uvádíme, jakého výsledku s ní dosáhnete na různých vlasech. A nenechat se svazovat tím, že když  chcete např. čokoládově hnědou tak kouknete jen na tmavé odstíny. Naopak! Na tmavých vlasech můžete dosáhnout žádaného tónu mnohdy odstínem zcela překvapivým! Jako příklad uvádím Jahodová blond od Cosmetikabio, která je na tmavě hnědých vlasech opravu nádherná a nejvíc se asi blíží označení hořká čokoláda.

Nebo prostě, teď už poučeně, experimentovat.

Jako základní vodítko pro výběr může sloužit představa, že barva je průhledný závoj, který vlasy pokryje.

 

                                                                                                           ...barvy zkrátka nejsou tím, čím se podle názvu zdají být....

 

Takže si radši důkladně přečtěte ty popisky. :)

podpis_2

newsletter

 

 

Zaujal vás článek? Chcete dostávat upozornění na nové příspěvky? Nebo recenze na přírodní barvy a kosmetiku?

Přihlaste se k odběru našeho NEWSLETTERU zde

A nebojte, nebudeme vás zahlcovat. Píšeme jen tehdy, když máme co říct, a myslíme si, že by to mohlo zajímat i vás.

Fixace přírodních barev

Často narážím na dotazy ohledně vymývání barvy.

mytí hlavy

Buď vám i po několikerém mytí stále teče z vlasů barevná voda, barva rychle šisuje, anebo bezprostředně po nabarvení pouští na ruce, když si saháte do vlasů.

Příčin vymývání může být několik, ale řešení je vždy jednoduché.

Nejdříve ale obecně k tomu, proč se henna, a přírodní barvy obecně, někdy z vlasů rychle vymývá

  1. nevhodný šampon, před i po barvení.
    Jestliže totiž používáte běžné drogeriové šampony, barva se nemůže na vlasy dostatečně navázat, a tedy nedrží. To způsobují hlavně silikony, ale i jiná uhlazovadla. Po barvení zase běžné šampony zbytečně silně odmašťují, a tím vymývání urychlují
  2. nekvalitní barva. Už jste si určitě všimli, že přírodní barvy na vlasy se dají pořídit v nejrůznější  kvalitě. A pokud koupíte něco v drogerce nebo naopak na nějakém obskurním etnoshopu, můžete splakat nad výdělkem. V případě barev na vlasy jsem jednoznačně zastáncem těch certifikovaných, koho zajímá proč, tak tomu věnuji další články na blogu.
  3. nevhodné přídavky do barvy. Cokoli mastného snižuje přilnavost barvy k vlasu.
  4. některé typy barev jsou k vymývání náchylnější. Jsou to intenzivně červené a tmavé odstíny, s větším obsahem indiga.
  5. na některých vlasech barva drží hůř. Jsou to ty sušší, hrubší a nejhůře jsou na tom ty poškozené chemickým barvením a zesvětlováním. 

Důležité je uvědomit si dvě základní skutečnosti.

Zatímco oleje před barvením přilnutí barvy k vlasu brání,
po nabarvení ji naopak ve vlasech fixují.

Z toho vyplývá:

před a během barvení se vyhnout všemu mastnému a následně zafixovat.

Před barvením doporučuji použít šampon na objem nebo dětský, které obsahují nejméně uhlazujících látek, byť přírodních, případně žádné. A úplně nejlepší je samozřejmě použít náš speciální šampon Před barevením, který jsem vymyslela speciálně pro tento účel - přípravu vlasů na přírodní barvu, jelikož při profesionálním barvení si nemůžeme dovolit nic zanedbat. Dvě až tři mytí před barvením je také lepší se obejít bez kondicionéru.

Po nabarvení

už můžete používat šampon podle typu vlasů. Všechny pěnivé složky používané v přírodní kosmetice jsou šetrnější než ty v běžných šamponech, a tedy tolik nevymývají. A když už si dáváte tolik práce s přírodní barvou, je škoda si pak ničit vlasy nějakou "solvinou" z drogerie.

Fixace barvy

Fixovat tedy můžete buď hned po nabarvení a důkladném umytí vlasů i pokožky hlavy tak, že na mokré vlasy nanesete kondicionér, promnete a důkladně opláchnete. To je taková rychlejší, ale méně účinná varianta. Máte hotovo vše v jednom kroku, a kdo s vymýváním žádné velké problémy nemá, tak mu to bude stačit. Hned po barvení to také doporučuji tomu, kdo si hodně sahá do vlasů a barví mu to zpočátku prsty.

Nebo zafixovat důkladně: před prvním mytím, které následuje po barvení, a barva už je zoxidovaná na požadovaný odstín, se na celé suché vlasy nanese výživný kondicionér, nebo klidně lehké tělové mléko, a nechá se cca 20 min. Pak se běžným způsobem umyje šamponem, stačí normálně 2x.
A je to.

Důležité je ale použít čistě přírodní kondicionér jelikož se nanáší na celé vlasy včetně odrostu, a silikony z běžných produktů na pokožku rozhodně nepatří. Jak je to s jejich fixační schopností nevím, nezkoušela jsem a nebudu.

Použít se samozřejmě dá i olej, ale samotný ho v oblibě příliš nemám, protože po použití čistého oleje musíte mýt vlasy vícekrát za sebou a tím se celý efekt jaksi ztrácí. Když olej, tak rozředěný - nějakým lehkým tělovým krémem, jogurtem, gelem ze lněného semínka, nebo jinou nemastnou složkou v poměru cca 1:1 a s kapičkou šamponu. Kdo nerad experimentuje, doporučuji namíchat s nějakým lehkým gelem nebo tělovým mlékem, které zároveň i hydratuje. A smývání (tedy oleje, ne barvy...) bude mnohem jednodušší.

Jak vidíte, fixace není nic složitého. Zvládnete ji i s tím, co máte běžně doma a ta trocha práce navíc se určitě vyplatí.

podpis_2

newsletter

 

Zaujal vás článek? Chcete dostávat upozornění na nové příspěvky? 

Přihlaste se k odběru našeho NEWSLETTERU zde

A nebojte, nebudeme vás zahlcovat. Píšeme jen tehdy, když máme co říct, a myslíme si, že by to mohlo zajímat i vás.

 

Jak přejít z chemické barvy na přírodní

Přechod z chemické barvy na přírodní je situace, se kterou se u nových zákaznic v salonu setkáváme asi nejčastěji.

A je provázená řadou obav, jelikož kolem tohoto procesu panuje spousta mýtů a pověr.

Mezi nejčastější patří to, jestli vlasy nebudou zelené, nebo jestli se nezničí.

_________________________________________________________________________________________________

Pokud chcete do tajů přírodního barvení vlasů proniknout opravdu důkladně, přijeďte do Liberce na workshop
nejbližší termín je v pátek 25.10.2024
více info ZDE
_________________________________________________________________________________________________

 Zatím pro vás mám dobrou zprávu:

Zničení vlasů se nemusíte bát,

pokud použijete skutečně přírodní barvu. Více se můžete dozvědět v tomto článku (jak poznat...), zde jen krátce shrnu.

Tyto dva typy barev spolu nijak nereagují, přírodní barvu můžete začít používat klidně hned po chemickém barvení – stačí dokonale vymyté vlasy.

Ale je velice důležité použít barvu skutečně čistě přírodní, bez jakýchkoli chemických přídavků.
Pokud by totiž barva obsahovala soli těžkých kovů, tak v kombinaci s peroxidem vodíku (obsaženém ve všech běžných barvách) k poškození vlasů nebo kůže může dojít.

Jistotu čisté přírodní barvy vám ale můžou dát pouze ty certifikované.

Může přírodní barva zezelenat?

Nehezké zelené nebo našedlé odstíny se objevit mohou, ale jde jim zabránit velice jednoduše, a to správným výběrem barvy.

Nazelenalý, našedlý nebo neurčitě škaredý odstín se může objevit, pokud zkombinujete odbarvované nebo melírované vlasy a barvu s obsahem indiga (Indigoferia tinctoria, Indigofera argentea), nebo kampeškového dřeva (Haematoxylon campechianum).

Tyto přírodniny, a tedy všechny barvy, které je obsahují (velmi malá množství nevadí), mají bezprostředně po nabarvení šedou, nazelenalou nebo namodralou barvu.

To je u tohoto typu barev normální a nehezký odstín nemá dlouhého trvání.

Barva během pár dnů zoxiduje, ztmavne a podle složení směsi  se přemění  většinou na hnědou, tmavě hnědou nebo až nafialovělou.

To ale platí jen u vlasů víceméně zdravých.

Pokud jsou poničené odbarvováním, přírodní barvy na nich špatně drží, některé složky barev se velmi rychle vymývají a celkově se chovají (tmavé odstíny!) trochu nevypočitatelně.
Proto je důležité ztmavovat postupně, nejdříve tyto vlasy obalit několika vrstvami barvy, spíše na bázi Henny, nebo se žlutými pigmenty, a až následně začít ztmavovat.

WP_20171130_13_04_46_Pro

obr. čerstvě nabarvený odrost - běhěm pár dnů bude barva jednolitá

Stejně tak i obráceně. Pokud budete chtít přírodně na tmavo barvené vlasy odbarvovat, můžete se dočkat nepěkného překvapení. U zesvětlování měděných a zlatých odstínů se nemusíte bát, výsledek bude nejspíš velmi světlá měděná nebo zlatá, jen čistě bílých vlasů nedosáhnete.

návod na postupný přechod pro různé typy vlasů

 1. zesvětlované vlasy + tmavý odrost- vlasy je třeba ztmavovat postupně, tmavá barva přímo na zesvětlené vlasy by nebyla hezká

- vlasy zůstanou v koncích světlejší, ale přechod bude postupně méně a méně znatelný

První barvení – blond nebo světle měděnou na celé vlasy.

Druhé barvení – středně tmavou na celé vlasy.

Třetí barvení -  tmavou na celé vlasy.

Pokud nechcete svoje vlastní odrůstající vlasy dále ztmavovat, použijte na odrost vybranou světlou barvu a na světlejší délky stejnou barvu namíchanou s tmavým odstínem (Fialová, Tmavě hnědá). Tmavé odstíny přidávejte opatrně, nejprve cca 10%, podle výsledku postupně i více.

 

 2. ztmavované vlasy + světlý odrost

- zde počítejte s tmavšími konci, dokud neodrostou (částečně lze zmírnit)

První barvení – odrost barvou dle výběru, velmi tmavé konce hennou, středně hnědé konce některým ze světlých měděných odstínů.

Druhé a další barvení - postup je stejný.

 

3. tón v tónu (barveno stejnou barvou jako měly vlasy) + odrost se šedinami

- zde bude odrůstání podobné jako při ztmavovaných vlasech, jen přechod bude méně výrazný

První barvení - na odrost zvolit světlejší odstín( nebo dle výběru), barvu do konců namíchat stejnou v poměru 1:1 s bezbarvou.

Druhé a další barvení – postup je stejný.

 

4. melírované vlasy + tmavý odrost

- stejný postup jako když jsou vlasy celkově zesvětlené, jen přechod bude plynulejší

- vlasy je třeba ztmavovat postupně, tmavá barva rovnou  na melírované vlasy není hezká( mohou se objevit zeleno -šedé odstíny )

- vlasy zůstanou v koncích světlejší, ale přechod bude postupně méně znatelný

První barvení – blond nebo světle měděnou na celé vlasy (i světle měděná bude velmi výrazná!).

Druhé barvení – středně tmavá na celé vlasy.

Třetí barvení – tmavá na celé vlasy.

Pokud nechcete svoje vlastní odrůstající vlasy dále ztmavovat, použijte na odrost vybranou  světlou barvu a na světlejší délky stejnou barvu namíchanou s tmavým odstínem (Fialová, Hnědá,Tmavě hnědá..) v poměru 1:1.

 

5. melírované vlasy + světlý nebo šedivý odrost

- zde bude přechod nejméně výrazný

- doporučuji  začít s velmi světlou barvou

První barvení  - nabarvit celé vlasy zvolenou světlou barvou.

Druhé barvení – dále  dobarvovat jen odrost, délky podle potřeby – pro regeneraci použít  zvolenou barvu namíchanou s bezbarvou v poměru 1:2 nebo jen bezbarvou – předejde se tak tmavnutí konců.


 
Obecně:
První a druhé barvení můžete i opakovat (tedy 2x první krok, 2x druhý krok) a  až poté přejít k třetímu kroku.  Barva se lépe zafixuje a užijete si déle změnu odstínu.

Nebojte se začít - přírodní barvení je jednoduché a bezpečné, a pokud si stále nevíte rady - napište, něco vymyslíme přímo pro Vás.....

 podpis_2

newsletter

Zaujal vás článek? Chcete dostávat upozornění na nové příspěvky? 

Přihlaste se k odběru našeho NEWSLETTERU zde

A nebojte, nebudeme vás zahlcovat. Píšeme jen tehdy, když máme co říct, a myslíme si, že by to mohlo zajímat i vás.



 

Co není přírodní barvení vlasů aneb víte, jak prodat vegetariánovi tlačenku?

Pokud náhodou hledáte odpověď na výše uvedenou otázku, inspirujte se u výrobců profesionální vlasové kosmetiky. 


Provozuji přírodní kadeřnický salón založený na opravdu čistě přírodní péči o vlasy. Čas od času mě osloví nějaký distributor nových úžasných přírodních barev, zda bych je nechtěla vyzkoušet. Většinou nabídku zběžně přelétnu, zjistím, že to to pravé pro mě zřejmě nebude a dál se tím nezabývám.
Tentokrát byli trochu neodbytnější.
Opakovaně telefon. Nechala jsem si poslat na ukázku informace o několika výrobcích, ujistila se, že toto skutečně není pro mě a opět pustila z hlavy. Další telefon.
Slibuji, že to tedy prozkoumám důkladně.
Výsledek: Evropská firma, dobře zvolený název, hezké webovky.

Jak se prezentují

Značka se prezentuje na Facebooku výzvou: „Staňte se salonem bez chemie!". Tvrdí, že nabízí přírodní barvy se zaměřením na přírodní ingredience, barvy s minimem chemie, ale vynikající funkčností, se systémem barvení na organickém základu. V jejich webové video prezentaci se od zástupce dozvíte: „Nemusím dělat kompromisy mezi zdravím a kvalitou, barvy neobsahují amoniak, PPD, resorcinol, všechny chemické složky jsou nahrazeny složkami přírodního původu:“ Na konci videa se objeví logo ECO-CERT. Na úvodní webové stránce se objevují věty jako „Je to bezpečné, je to BIO.", či hesla „Zelený, zelenější, nejzelenější:“ Kosmetika se prezentuje jako" jediná kompletní BIO certifikovaná profesionální vlasová kosmetika na světě", odvolává se na zodpovědný marketing.

Barvící pasta obsahuje dle reklamy certifikované bio-ingredience a aktivátory jsou pouze mírně oxidující. Spreje mají pohon na certifikový bio-DME plyn z biomasy ze 100% obnovitelných přírodních zdrojů.

Nikde na stránkách bohužel nenajdete celé složení výrobků.
Požádala jsem tedy potenciálního dodavatele o zaslání informací o kompletním složení kosmetiky.

Jaká je skutečnost

Ze složení výrobků jsem zjistila, že označovat tyto barvy za přírodní je závažné klamání spotřebitele.

Co do složení jsou barvy srovnatelné - nebo dokonce HORŠÍ! (ke srovnání jsem použila běžné profesionální kadeřnické barvy srovnatelné úrovně zesvětlení ), než jiné chemické barvy. Deklarované minimální obsahy chemie - nevím ,co tím minimem myslí, ale bez chemie by barvy tohoto typu prostě nefungovaly. Žádný zesvětlovač založený na čistě přírodních látkách neexistuje, natož aby zesvětlil vlasy o 7 odstínů. Co se týče organického základu – barvy obsahují např. slunečnicový olej, bambucké máslo, pšeničný protein a několik dalších přírodních olejů – tyto složky ovšem rozhodně netvoří základ a na princip barvícího procesu nemají nejmenší vliv. Což je jasné i každému laikovi – zkuste se nabarvit olejem nebo máslem – ty naopak ve skutečně přírodních barvách barvící proces zpomalují. Tyto přírodní látky zde pouze pomáhají chránit vlas během barvení, které je však založeno výhradně na chemickém procesu. Navíc složení vlastních barev vyvrací slova hlavního kadeřníka, který na promo videu vysloveně mimo jiné uvádí „... neobsahují resorcinol....“ – a tak by mě zajímalo, co je tedy složka uvedená na 10. místě ve složení ( barva Violet extra light blond ) pod INCI značením Resorcinol a na 30. místě pod   2-Methylresorcinol - hlavní kadeřník jistě vychodil minimálně základní školu a předpokládám, že umí číst – proč alespoň neotočí krabičku, o které mluví?

Složení výrobku též vyvrací tvrzení že “ všechny chemické složky (ve smyslu způsobující problémy) byly nahrazeny přírodními“ - barva light blond obsahuje 3x látku karcinogenní, 8x potencionálně karcinogenní a další produkty petrochemického průmyslu. Nechápu, jaké složky a za jakými účely byly nahrazeny – jediné přírodní složky jsou uvedené oleje, máslo, protein a pěnivý základ, které jsou bez vlivu na barvící proces. Dají se považovat za náhradu vazelíny a minerálních olejů – označované jako petrolatum, parrafinum liquidum - a to rozhodně není látka způsobující největší problémy.

Rozsah použití oxidantu, který je opět čistě chemickou látkou – jedná se o peroxid vodíku, běžně v kadeřnické praxi používaný - je standardní, stejný jako u jiných značek, a opět - s přírodním, šetrným přístupem k vlasům nemá nic společného.

Co to znamená?
Znamená to, že ve vlasových produktech jsou přírodní certifikované jen některé ingredience, hlavní část produktu tvoří běžné kosmetické chemické látky. Firma při své prezentaci umně brnká na ekologickou strunu, ale v podstatě nabízí obyčejnou chemickou barvu. Pokud se necháte nabarvit v libovolném kadeřnictví a přikápnete si do barvy olivový olej (či celý komplex olejů...) získáte „přírodní barvu“ obdobné kvality.

Vychvalovanou pečeť ECO-CERT má pouze několik jejich výrobků , jinak jsou použity pouze Eco-cert ingredience, které poskytují efekt bio-olivového oleje přidaného k tlačence (vysvětlím dále :) ). Způsob prezentace značky jako vysoce přírodní a ekologický je při bližším pohledu zavádějící, vzbuzuje mylný pocit neškodnosti a zavání klamáním spotřebitele. Karcinogen pokapaný bio olejem zůstává STÁLE karcinogenem.

   Na webu se dají najít i další manipulující perly - třeba recyklovatelný papír či plast na obal - zajímalo by mě, jestli se vůbec dá sehnat NErecyklovatelný papír. S recyklací plastů je to už složitější, ale s trochou umu je též většina recyklovatelná. Kumšt je ovšem z nich vyrobit znova obaly… A v tomto kontextu se použitím obalů z recyklovatelných materiálů může chlubit každá kosmetika v něm balená. Kdyby bylo na webu uvedeno - baleno do obalů z recyklovaných plastů, bylo by to jiné kafe. Takhle jen další manipulace slovem.   Suma sumárum, možná by úvodu webu slušelo spíše prolhaný, prolhanější, nejprolhanější.

Každý kadeřník by informaci o typu barvy měl podat pravdivě - pokud používám chemii, tak to netajím. Spoustě lidí to nevadí, každý má své priority a zářivé blond se na žádném vlasu bez chemie (narušující strukturu vlasu a rozkládající pigment vázaný uvnitř) prostě dosáhnout nedá. Je to každého volba a nikdo ji nikomu neupírá, ale cíleně hledat zákazníky, kteří preferují čisté, přírodní a bezpečné ingredience a pak jim tlačit do hlavy nesmysly, ba přímo lži, je trestuhodné.

Takže, jak že se prodává vegetariánům tlačenka dle návodu výrobců vlasové kosmetiky?

Zkrátka vezměte tlačenku, pokapejte ji olivovým olejem a octem (nebo směsí více olejů – čím více tím lépe, nelépe mít celý komplex ingrediencí - samozřejmě v bio kvalitě a řádně certifikovaných jako bio-vegan-raw…) a vegetarian verze hotová. Máte přeci produkt s certifikovanými ingrediencemi, nálepkou bio-vegan-atd.....a že je pod tím stále tlačenka? A sedíte v restauraci označené jako vegetariánská? No comment...

p.s. ale ten bioplyn mají v pořádku! To je asociací.......

 

aktualizace květen 2017: prezentační video již na stránkách není 

Na našich workshopech se naučíte nejen důkladně se v barvách vyznat, ale i spoustu dalších důležitých informací. No a hlavně - budete si všechno moct rovnou prakticky vyzkoušet. 
Nejbližší termín je v pátek 25.10.2024
více info ZDE

 

podpis_2

newsletter

Zaujal vás článek? Chcete dostávat upozornění na nové příspěvky? Nebo recenze na přírodní barvy a kosmetiku?

Přihlaste se k odběru našeho NEWSLETTERU zde.

A nebojte, nebudeme vás zahlcovat. Píšeme jen tehdy, když máme co říct, a myslíme si, že by to mohlo zajímat i vás.